Przedmowa

Alicja Lizurej, prezes Silesia Toastmasters i członkini Kolegium Studiów Społecznych Instytutów Polskiej Akademii Nauk:

Przedmowa do książki Przywilej wyboru

Uczyniwszy na wieki wybór, w każdej chwili wybierać muszę”.
(Jerzy Liebert)

Codziennie tworzymy świat od nowa. Wybór wpisany jest w ludzkie życie. Jak wybierać dobrze? Jak wybierać, aby żyć twórczo i szczęśliwie? Książka Jerzego Kostowskiego Przywilej wyboru. Jak żyć twórczo i szczęśliwie, wykorzystując swoje talenty pomoże Ci w odpowiedzi na te pytania. Autor niezwykle głęboko i z chirurgiczną precyzją analizuje ważne sfery życia każdego człowieka. Wartości, zdrowie, sukces, marzenia, cele, pieniądze…– nasze decyzje mogą nas uszczęśliwiać bądź skazać na ciągły marazm i narzekanie na swoje życie. Nie mamy cudownej zdolności zatrzymywania się w miejscu, mamy jednak w książce wskazówki, jak sprawić, by poczucie spełnienia towarzyszyło nam na ścieżkach naszych wyborów i doświadczeń. Codziennie dokonujemy selekcji, usiłując odnaleźć to, co dla nas najlepsze. Świadomie bądź nie – wybieramy od najprostszych rzeczy: w co się ubrać lub co ugotować na obiad, do tych szczególnie istotnych, czyli dotyczących ważnych aspektów życia.

Czy zdarzyło Ci się podjąć decyzję, której potem żałowałeś? Czy dokonałeś wyboru, a potem ponosiłeś jego konsekwencje, mimo że był nietrafiony? Jeśli tak – to ta książka jest dla Ciebie. Dla mnie Przywilej wyboru jest źródłem nieustannej inspiracji. To wsparcie wskazujące możliwości nauki i rozwoju siebie. Czułam się uprzywilejowana, że mogłam tę książkę przeczytać i nauczyć się sztuki wyboru. Pozbierałam pogubione po drodze marzenia, które nie wiadomo kiedy wysypały się jak szklane kulki z dłoni i potoczyły w takie dziwne strony…

Kim jestem? Czego pragnę? Dokąd zmierzam?

Jeśli chcesz żyć twórczo i szczęśliwie, wciąż aktualizuj swoje odpowiedzi na te pytania. Najtrudniej być liderem dla samego siebie i wciąż podejmować wyzwania na drodze samorozwoju. Drogi Czytelniku, Twoje talenty są skarbcem, z których możesz czerpać, aby wybierać w życiu mądrze. Autor książki zachęca, abyś jak dziecko przysiadł pod promieniem słońca i wsłuchał się w śpiew własnego serca. Poukładał na nowo wartości, którymi kierujesz się w życiu i stał się przywódcą – przede wszystkim dla samego siebie. Jerzy Kostowski przywołuje na jej kartach różne sytuacje ze swojego wyjątkowo bogatego doświadczenia, które i Tobie mogą okazać się znajome. Opisuje on różne scenariusze trafnych wyborów i dzieli się swoimi wskazówkami, które sam wcielił w życie.
Przywilej wyboru jednak nie jest dla wszystkich. Jest tylko dla tych, którzy: chcą się zastanowić nad sobą, przeanalizować swoje życie i coś w nim zmienić. Dla tych, którzy chcą żyć twórczo i szczęśliwie w zgodzie ze sobą i innymi. W równowadze i w poczuciu dobrze podjętych decyzji.

Życzę Ci, Czytelniku, abyś przyjął bez lęku ten podarunek inspirujących treści i czerpał z niego to, czego Ci w danej chwili potrzeba. Każdy rozdział jest pewną całością, więc możesz wyrywkowo wybrać ten temat, który najbardziej Cię zainteresuje.

Korzyści z czytania Przywileju wyboru Jerzego Kostowskiego niech będą przeliczane w uderzeniach serca czytelników zadowolonych ze swoich decyzji.

Niech nasze wybory zgodne z naszymi talentami będą odmierzane w uśmiechach – nawet tych igrających tylko w kącikach ust, prawie niezauważalnych, ale rodzących zawsze poczucie spełnienia i szczęścia…

To dziś specjalnie dla Ciebie. Przede wszystkim – dla Ciebie. Tak, tak, dla Ciebie też.